معرفی-شرکت-لابراتوارهای-داروسازی-ارس-بازار

معرفی شرکت لابراتوارهای داروسازی ارس بازار 17 بهمن 1397

در سال 1374 در شهرک صنعتی شهرستان آمل واقع در استان مازندران تاسیس گردید. این شرکت فعالیت خود را با تولید انواع مکمل های غذایی مرغ مادر، تخمگذارو گوشتی وهمچنین پریمیکسهای درمانی و ویتامینه آغاز نمود. 

شرکت ارس بازار با استفاده از مدرنترین ماشین آلات داروسازی و مجهزترین آزمایشگاه های کنترل کیفیت با توان انجام کلیه ی آزمایشهای شیمیایی ، دارویی و میکروبیولوژی و برخورداری از همکاری متخصصان علوم آزمایشگاهی، دامپزشکان داروسازان متخصصان علوم دامی آبزیان بیش از هشتاد نوع اقلام غذایی (مکمل و کنسانتره) دارویی و انواع ضدعفونی کننده های مورد نیاز دام طیور و آبزیان کشور را در خطوط مختلف کارخانه تولید می نماید. خطوط تولیدی شرکت شامل نه خط تولید مجزا به ترتیب ذیل می باشد:
1- خط تولید انواع مکمل ها و پریمیکس های درمانی
2- خط تولید انواع پودرهای محلول در آب شامل ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها
3- خط تولید انواع محلول ها و سوسپانسیون های ویتامینه و آنتی بیوتیکی
4- خط تولید انواع ضدعفونی کننده ها به شکل محلول و پودر محلول در آب
5- خط تولید اسپری
6- خط تولید انواع کنسانتره
7- خط تولید انواع داروهای تزریقی
8- خط تولید انواع مواد معدنی
9- تولید خط هگزا متیلن تترامین (متنامین)
در راستای توسعه واحد R&D و بروز بودن دانش فنی مجموعه ، خط جدید مکمل سازی با بهره گیری از بالاترین استانداردهای جهانی در فصل بهار سال 98 کلید خواهد خورد. همچنین شرکت با همکاری و مشارکت برندهای معتبر بین المللی در صنعت داروسازی در حال بسترسازی برای انتقال دانش فنی و تکنولوژی روز ساخت دارو، به کشور جهت انجام خدمت و اعتلای دانش سرزمینمان می باشد.  کلیه فعالیت ها و تولیدات شرکت با رعایت اصول و استانداردهای تولید دارو(GMP) و با کنترل مستمر سیستم مدیریت کیفیت انجام میشود. این شرکت با بهره گیری از مشاوره ی متخصصان مجرب تغذیه دام و طیور و با گرفتن مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی کشور قادر به طراحی و ساخت مکمل و کنسانتره های اختصاصی متناسب با نژاد، سن، فصل، دوره پرورش یا تولید طیور میباشد.

آزمایشگاه های شرکت با دارا بودن کلیه ی دستگاه های مورد نیاز از جمله: 
GC: Gas Chromatograph
HPLC: High Performance Liquid Chromatograph
AA: Atomic Absorption Spectrophotometer
FTIR: Fourier Transform Infrared Spectrophotometer
UV-Vis Spectrophotometer
به عنوان یک آزمایشگاه مرجع پاسخگوی نیازهای آزمایشگاهی در سرارسر نقاط ایران می باشد.

در سال 2002 لابراتوارهای داروسازی ارس بازار موفق به دریافت استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO91:2000 از شرکت SGS سوئیس شد که در پی آن در سال 2010 با عقد قرارداد با شرکت  BRS ضمن بروزرسانی استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 موفق به کسب استاندارهای جدید سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001:2004 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001:2007 گردید. همچنین این شرکت برنده تندیس های بین المللی و کشوری کیفیت از جمله لوح تقدیر از انجمن پیشگامان تجارت اروپا PARIS20 OCTOBER 2003 تندیس جهانی کیفیت برتر 2006 تولیدکننده نمونه از طرف سازمان دامپزشکی کل کشور 2011 میلادی و تندیس برتر Tehran 2011 شده است.


تولترازوریل 5/2%
محلول خوراکی

گروه دارویی: ضدکوکسیدیوز
ترکیب : هر میلی لیتر حاوی 25 میلی گرم تولترازوریل می باشد.
موارد مصرف:
تولترازوریل یک آنتی کوکسیدیال وسیع الطیف است که برای درمان کوکسیدیوز علیه آیمریاهای مولد کوکسیدیوز درجوجه های گوشتی و مرغ های مادر گوشتی مانند آیمریا آسروولینا، آیمریا برونتی، آیمریا ماکسیما، آیمریا میتیس، آیمریا نکاتریکس و آیمریا تنلا و گونه های آیمریا آدنوئیدس، مله آگریمیتیس و مله آگریدیس در بوقلمون و آیمریا آنسریس و آیمریا ترونکاتا در غازها مورد استفاده قرار می گیرد.
فارماکودینامیک:
تولترازوریل روی تمام مراحل تکاملی داخلی سلولی کوکسیدیوز یعنی مرحله رشد و نمو شیزونت ها و گامتوسیت ها موًثر است این دارو در تقسیم هسته و فعالیت میتوکندری که مسئول متابولیسم تنفسی انگل است دخالت نموده و باعث کاهش آنزیم های زنجیره ی تنفسی انگل می گردد و در ماگروگامت ها موجب اختلال در تشکیل دیواره سلولی می شود در تمام مراحل رشد داخل سلولی به علت تورم شبکه رتیکولوآندوتلیال، واکوئول سازی شدیدی به وقوع می پیوندد. بدین ترتیب اثر کوکسیدیوسیدال تولترازوریل بیشتر از اثر کوکسیدیواستات آن است.
فارماکوکینتیک: 
این دارو حداقل به میزان50% جذب شده و بیشترین غلظت آن در کبد و کلیه یافت می شود.
ماده موًثره دارو در بدن تجمع پیدا نکرده و از تمام بافت ها با نیمه عمر دو روزه دفع می شود.
مقدار و روش مصرف :
7 میلی گرم تولترازوریل به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و یا 28 میلی لیتر به ازای هر 100 کیلوگرم وزن زنده طیور ( 1 لیتر از محلول در 1000لیتر آب آشامیدنی ) به مدت 2 روز متوالی
توجه: مدت و مقدار مصرف بر اساس نوع و شدت بیماری متغیر بوده و بهتر است با تجویز کلنیسین تعیین گردد.
موارد منع مصرف :
مصرف در طیور تخمگذاری که تخم مرغ آنها به مصرف انسان می رسد منع شده است.
تداخل دارویی :
ندارد
زمان پرهیز از مصرف :
در طیورگوشتی 14روز قبل از کشتار مصرف دارو قطع گردد.
موارد احتیاط: 
محلول تهیه شده حاوی دارو حداکثر تا 24 ساعت باید مصرف شود، پس از باز شدن درب بطری محتویات در طول مدت 60 روز باید مصرف گردد. دور از دسترس کودکان نگهداری شود. 
شرایط نگهداری : 
در جای خشک، دردمای کمتر از 25 درجه سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود. از یخ زدگی محافظت گردد.
بسته بندی : بطری 1 لیتری

برونوپل 50%
محلول ضدعفونی کننده 


گروه دارویی : ضدعفونی کننده 
ترکیب : هر لیتر حاوی 500گرم برونوپل می باشد.
موارد مصرف :
برونوپل برای درمان و کنترل عفونت های قارچی saprolegnia spp درتخم ماهیان قزل آلای رنگین کمان وسالمون آتلانتیک وهمچنین پیشگیری یا کاهش عفونت های قارچی ناشی از گونه های قارچی ساپرولگنیا در ماهیان پرورشی قزل آلای رنگین کمان وسالمون آتلانتیک در حوضچه های مخصوص پرورش ماهی استفاده میشود استفاده ازین محصول درمراحل ابتدایی بروز علایم عفونت قارچی بسیارموثراست.
موارد منع مصرف:
دربچه ماهیان مصرف نشود درین مرحله اثرات سمی دارد.
فارماکودینامیک:
برونوپل یک ضد عفونی کننده قوی است که با بلاک کردن آنزیم های شامل باندهای تیول مانند دهیدروژنازغشای سلولی باعث تغییر در غشا و بدنبال آن نشت و تخریب سلول میشود اثر بخشی برونوپل بروگونه های ساپرولگنیا وابسته به دوز است مقاومت دارویی یا تحمل در برابر دوز بالا در مورد میکروارگانیسم برای برونوپل گزارش نشده است.
فارماکوکینتیک:
مطالعات انجام شده برروی برونوپل نشان داده که این محصول در دوز توصیه شده به مدت 14روز هیچگونه جذب محسوسی نداشته است.
مقدار و روش مصرف:
تخم ماهی : 1 میلی لیتر از برونوپل50% در هر 10 لیتر از آب حوضچه( معادل 50 میلی گرم برونوپل در لیتر)به مدت 30 دقیقه دقیقا 24ساعت بعدازبیرون آمدن ازتخم. برای بدست آوردن نتیجه مطلوب ضروری است که تخم های ماهی در معرض غلظت همگن محصول قرارگیرندکه این درصورت گردش صحیح آب میسرمیشود.درطول30دقیقه درمان یاباید کل حجم حوضچه پرشودیا محصول بایک سیسیتم پیوسته باجریان مداوم به حوضچه اضافه شود. حفظ جریان آب طی دوره درمان بسیار ضروری بوده و همچنین توجه به اینکه فرد آموزش دیده ای این کارها را انجام دهد تا  صدمات فیزیکی به تخم ها وارد نشود بسیار حائز اهمیت می باشد.
تکرار درمان بسته به چالش saprolegnia می تواند روزانه یا در روزهای جایگزین باشد. ابتدا مقدار مورد نیاز محصول را درحجم کمی از آب حوضچه مخلوط کرده سپس آن را به حوضچه اصلی نگهداری تخم های ماهی اضافه نمایید زیرا محصول رقیق نشده درصورت تماس با سطوح پلاستیکی میتواند باعث صدمه شود. تخم های مرده میبایست خارج شوند تا منبع عفونت های احتمالی در آینده نشوند.
ماهی: 40 میلی لیتر از محصول در هر 1000 لیتر از آب (معادل 20 میلی گرم برونوپل دریک لیتر آب) درمان می بایست در قفس های پوشیده شده با تور انجام شود برای اطمینان کنترل دوزمناسب درمانی وهمچنین بستن راه فرارماهی ها درزمان درمان.
موارد احتیاط: محصول برای پوست تحریک کننده است بنابرین زمان کار با محصول از لباس،عینک وماسک محافظ استفاده شود. در صورت تماس محصول با پوست بلافاصله ناحیه مورد نظر شسته شود. اگر محصول با چشم تماس پیدا کرد فورا با آب فراوان شستشو دهید و به دکتر مراجعه شود. در زمان استفاده از محصول از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات پرهیز کنید و بعد از اتمام کار با دقت دستان خود را بشویید. محصول پس از رقیق شدن بلافاصله استفاده شود. پس ازبازکردن بسته بندی، محصول تا30روزقابل استفاده است. امکان تجزیه محصول رقیق شده در اثر تکرار تماس یا تماس طولانی مدت با اشعه ماورای بنفش باقدرت بالا وجود دارد به این دلیل توصیه میشود آب حاوی این ماده به دفعات ازفیلترهای استریل کننده اشعه ماورا بنفش عبور داده نشود.
عوارض جانبی:
استفاده از محصول تا 5 برابر میزان و دو برابر زمان توصیه شده به مدت 28 روز هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.
تداخل دارویی:
همزمان با سایر محصولات  مصرف نشود.
دوره پرهیز از مصرف:
درتخم ماهیانی که به مصرف انسان میرسند استفاده نشود درمورد گوشت ماهی دوره پرهیز از مصرف ندارد.
شرایط نگهداری:
در بسته بندی اصلی  نگهداری شود. پس از مصرف درب ظرف محکم بسته شود. دردمای کمتراز 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود. دور از نور مستقیم خورشید و دور ازدسترس کودکان نگهداری شود.
بسته بندی:500 میلی لیتر1و5 لیتر


تیت دیپ3%
پویدون آیوداین3%
محلول ضدعفونی کننده

گروه دارویی : ضدعفونی کننده
ترکیب : هر میلی لیتر محلول حاوی 3میلی گرم پویدون آیوداین (معادل 3/0 درصد ید فعال)  می باشد.
موارد مصرف :
تیت دیپ روی انواع میکروارگانیسم ها از قبل فرم های وجتاتیو و اسپور باکتریها، ویروس ها و قارچ ها موثر می باشد خصوصا اثر بسیار قوی بر عوامل ورم پستان (Mastitis) مانندE.Coli دارد به همین منظور جهت شستشو وضدعفونی کامل پستان گاو و عمل تیت دیپ قبل و بعد از شیردوشی استفاده می شود.از این محلول جهت ضدعفونی زخم پستان، حوله های اختصاصی دام، ماشین شیردوشی، لوله های انتقال و ظروف حمل و نگهداری شیردوشی، لوله های انتقال و ظروف حمل و نگهداری شیر نیز می توان استفاده نمود. این محلول حاوی ترکیبات نرم کننده می باشد که از خشک شدن و التهابات ناشی از خشک شدن پستان دام ونوک آن جلوگیری می نماید.
میزان و روش مصرف : 
1- ضدعفونی  قبل از شیردوشی: پس ازشستشوی پستان، محلول ضدعفونی کننده را به نسبت 1به 10 در آب رقیق نموده و سپس پستان و نوک آن به مدت 30ثانیه توسط این محلول شستشو داده میشود.
2- ضدعفونی پس از شیردوشی: پس از شیردوشی و شستشوی پستان، محلول را بدون رقیق کردن توسط اسپری روی نوک پستان و یا با استفاده از ظروف مخصوص تیت دیپ ، نوک پستان را در محلول به مدت 1دقیقه  فرو ببرید.
3- ضد عفونی سرپستانک دستگاه شیر دوش، لوله های شیر دوش و سایر وسایل دامداری: محلول را به نسبت 1به 10رقیق نموده و لوله های شیردوش را توسط آن بشویید در مورد سرپستانک ها می توان آن ها را به مدت 10دقیقه در محلول رقیق شده غوطه ور نمود.
فارماکودینامیک :
این ترکیبات ( حاوی ید) پس از نفوذ به داخل سلول میکروارگانیسم با اختلال در دیواره سلولی و سنتز پروتئینی موجب مرگ آن می گردد.زمان پرهیز از مصرف: ندارد
موارد احتیاط:
ازتماس این محلول با غذای حیوانات جلوگیری شد. محلول کم رنگ و یا بی رنگ شده فاقد خاصیت میکروب کشی است از استفاده از گالن های خالی محلول خودداری شود هنگام کار با این محلول از عینک، ماسک، دستگش، روپوش و چکمه استاده شود. از یخ زدگی محافظت نمایید دور از دسترس کودکان نگهداری شود و از رقیق سازی با آب داغ بیش از ˚40 جلوگیری نمایید.
شرایط نگهداری:
در جای خشک و دمای کمتراز25 درجه سانتیگراد دور از نور مستقیم و در ظروف دربسته نگهداری شود.
بسته بندی: گالن های 1و4 لیتری

منبع : نشریه علوم مرغداری و دامپروری

مطالب پیشنهادی
نقش-پریدوکسین-در-طیور
نقش پریدوکسین در طیور
ویتامین B6 (پریدوکسین) نقش مهمی در متابولیسم اسیدآمینه، کربوهیدرات و چربی دارد. هم‌چنین نقش مهمی در تولید انرژی در چرخه...
چه-سوسیس-و-کالباسی-بخریم؟
چه سوسیس و کالباسی بخریم؟
یکی از مسائلی که معمولا مصرف‌کنندگان با آن مواجه هستند، بحث انتخاب محصولات غذایی است. هر محصول غذایی بسته به شرایط تولید...
رعايت-مصرف-متعادل-مواد-معدني-در-جيره-گاو-شيري
رعايت مصرف متعادل مواد معدني در جيره گاو شيري
مصرف بيش از اندازه مواد معدني كم مصرف از قبيل روي، مس و منگنز در جيره گاو شيري نه تنها از نظر اقتصاد دامداري هزينه بردار...
ضرورت-خوراندن-ماك-به-گوساله-نوزاد
ضرورت خوراندن ماك به گوساله نوزاد
خوراندن ماك يا آغوز به گوساله هاي نوزاد كه عاري از ايمني بوده و در مقابل عوامل بيماري زا هيچ گونه مصونيتي ندارند موجب اف...
معرفی-شرکت-لابراتوارهای-داروسازی-ارس-بازار
معرفی شرکت لابراتوارهای داروسازی ارس بازار
در سال 1374 در شهرک صنعتی شهرستان آمل واقع در استان مازندران تاسیس گردید. این شرکت فعالیت خود را با تولید انواع مکمل های...
مروري-بر-بيماری-تب-برفکی
مروري بر بيماری تب برفکی
بدون شك در طول تاريخ بروز بيماري‌هاي دامي، تب برفكي يكي از شاخص ترين و مهمترين بيماري ويروسي حيوانات زوج سم است كه از دی...
اهمیت-پـرورش-شتـرمـرغ
اهمیت پـرورش شتـرمـرغ
شترمرغ از جمله پرندگانی می باشد که امروزه پرورش آن در جهان رو به افزایش است. به طوری که بر اساس برخی از آمارها، در حال ح...
تب-خونریزی-دهنده-کریمه-–-کنگو-(CCHF)
تب خونریزی دهنده کریمه – کنگو (CCHF)
مقدمه تب هموراژیک کریمه – کنگو (Crimean Congo Haemorrhagic Fever) بیماری مهلک ویروسی قابل انتقال بین انسان و حیوان بو...